belka

Pakiety


więcej 

Pan Samochodzik (Przeboje Polskiego Kina)


(Przeboje Polskiego Kina)

3xDVD

Pan Samochodzik i niesamowity dwór, 1987, 86 min
Pan Samochodzik i praskie tajemnice, 1988, 89 min
Latające machiny kontra Pan Samochodzik, 1991, 89 min

w sprzedaży od 19 listopada 2009

w sprzedaży od 19.11.2009
kup teraz


Kolejną kolekcją z serii „Przeboje Polskiego Kina”, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest box trzech filmów o kultowym w PRL-u bohaterze serii powieści Zbigniewa Nienackiego – Panu Samochodziku. Bohater cyklu, Tomasz, tytułowy „Pan Samochodzik”, historyk sztuki i detektyw z zamiłowania, pracuje na stanowisku osoby ds. "specjalnych poruczeń", której zadaniem jest rozwiązywanie spraw związanych z kradzieżą, przemytem lub fałszowaniem dzieł sztuki. Pan Tomasz, nazywany często przez krytykę „polskim Indianą Jonesem” wykazuje się imponującą wiedzą z wielu dziedzin i wraz ze swymi przyjaciółmi brawurowo rozwiązuje niebezpieczne i tajemnicze zagadki kryminalno-historyczne. Jego niemodny wehikuł, przyrównywany czasem do karawanu albo larwy owada, pod pokraczną maską kryje podrasowany silnik ferrari, a w potrzebie staje się nawet amfibią. Stosunek fanów serii powieści do ich ekranizacji bywa różny, jednak Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Pan Samochodzik i praskie tajemnice oraz Latające machiny kontra Pan Samochodzik to również wyprawa w estetykę i wyobraźnię filmową lat 80- tych; prawdziwa gratka dla wielbicieli polskiego oldschool’u.

Zbigniew Nienacki, właściwie: Zbigniew Nowicki. Urodzony w 1929 roku pisarz i dziennikarz. Zadebiutował w 1946 powieścią dla młodzieży Związek poszukiwaczy skarbów. W 1948 podjął studia w PWSF w Łodzi, a następnie w WGIK-u w Moskwie, z czego po pół roku zrezygnował. W latach 1951-62 był kierownikiem działu reportażu w tygodniku "Odgłosy". Od 1962 członek ZLP. Opinię pisarza kontrowersyjnego i niestroniącego od erotyki zawdzięcza powieściom dla dorosłych, między innymi Raz w roku w Skiroławkach, oraz powieści historycznej Dagome iudex. Olbrzymią popularność przyniósł mu cykl powieści dla młodzieży o Panu Samochodziku, muzealniku-detektywie.. Kilka powieści Zbigniewa Nienackiego doczekało się adaptacji filmowej. Stanisław Jędryka w 1971 roku nakręcił Wyspę Złoczyńców, Jerzy Passendorfer Akcję Brutus według Worka Judaszów, a w telewizji pojawił się serial Samochodzik i templariusze ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. Z kolei Janusz Kidawa nakręcił film Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Kazimierz Tarnas Pan Samochodzik i praskie tajemnice (filmowa wersja Tajemnicy tajemnic), a w 1991 roku Janusz Kidawa Latające machiny kontra Pan Samochodzik (filmowa wersja "Złotej rękawicy").Pisarz zmarł w 1994 roku.

Janusz Kidawa. Urodzony w 1931 roku, w 1956 ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w nowo powstającym ośrodku telewizyjnym w Katowicach, gdzie realizował programy artystyczne i publicystyczne. W 1961 roku przeszedł do Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie, gdzie w latach 1961-1977 zrealizował kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych dokumentalnych. Wśród nich znalazły się między innymi: Pierwsza zmiana, Wizja lokalna, Sam wśród ptaków, Człowiek z cyfrą, nagradzane na festiwalach w Krakowie, Moskwie, Brukseli. W 1978 roku Kidawa zadebiutował w filmie fabularnym Pejzażem horyzontalnym. Jego film Grzeszny żywot Franciszka Buły o śląskich ulicznych artystach, nagrodzony został Srebrnymi Lwami w Gdańsku (1980) i Grand Prix w San Remo.

Kazimierz Tarnas. Urodzony w 1942 roku polski reżyser i scenarzysta. Absolwent Studium Nauczycielskiego oraz wydziału reżyserii na kursach CPARA (1963), a następnie Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1968). Od 1969 do 1971 roku kierował założonym przez siebie młodzieżowym Teatrem "Rekonesans" przy Domu Kultury na Ochocie. W 1971 rozpoczął pracę w telewizji jako asystent Jerzego Antczaka. W 1992 otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za osiągnięcia w dziedzinie kultury filmowej "Laterna Magica" za stworzenie Młodzieżowej Akademii Filmowej. Scenarzysta i reżyser tak znanych filmów dla dzieci i młodzieży jak m.in.: Szatan z siódmej klasy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głowa, Szaleństwa Panny Ewy.


w ramach serii Przeboje Polskiego Kina ukazały się również


pozostałe pakiety
newsletter
zapisz się do naszego newslettera
nowości
więcej

więcej

więcej