belka

Pakiety


więcej 

WOJCIECH JERZY HAS (Arcydzieła Polskiego Kina) 4 DVD


(Arcydzieła Polskiego Kina)

Rękopis znaleziony w Saragossie, 1965, 177 min
Sanatorium pod klepsydrą, 1973, 119 min

+ dodatki:
Ze snu sen- film dokumentalny, 1998, 40 min
Ślady- film dokumentalny, 2012, 53 min

w sprzedaży od 18.10.2012
kup teraz


Kolejną kolekcją z serii „Arcydzieła Polskiego Kina”, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest box filmów wyreżyserowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa zawierający dwa tytuły będące przykładami wizyjnego, fantastyczno-onirycznego okresu jego twórczości, oraz dwa filmy dokumentalne będące portretami reżysera. „Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hasa to film ekstrawagancki, który stał się światowa legendą, uwielbiany przez Bunuela i Scorsesego. Arcydzieło reżysera, który nigdy nie odstąpił od własnego stylu” – pisał Tadeusz Sobolewski. Sanatorium pod klepsydrą - wizjonerska, wysmakowana plastycznie, poetycka refleksja na temat natury czasu, przemijania i nieodwracalności śmierci, to jeden z najoryginalniejszych i najpiękniejszych wizualnie filmów reżysera zabierający jego widzów w niezwykłą podróż w przeszłość, do miejsc dzieciństwa które dawno już umarły, w których jednak śmierć nie ma mocy sprawczej. Ta właśnie przestrzeń, przestrzeń nakładania się teraźniejszości i przeszłości, przestrzeń naznaczona nieuchronnym upływem czasu i koniecznością odejścia - to terytorium Hasa, który pokazuje świat, którego istnienie często tylko przeczuwamy, zapytuje o jego realność, o przepuszczalność granic pomiędzy rzeczywistością, marzeniem i wyobraźnią. Jego filmy stają w kontrze do rzeczywistości i współczesności, jednak paradoksalnie nie starzeją się, a oglądane wielokrotnie, za każdym razem odsłaniają nowy sens i nowe tajemnice.


Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. W maju 2010 Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało uhonorowane nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: „Dystrybucja filmu polskiego”. Kino Polska funkcjonuje od 9 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii „kanał filmowy”, oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii „Program telewizyjny” za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych i awangardowych twórców. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska kontynuuje te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą „wąchać czas”, w którym powstały prezentowane filmy. W 2012 roku Wydawnictwo rozpoczęło współpracę z Cyfrowym Repozytorium Filmowym, a jej owocem będą kolejne boxy zawierające filmy poddane cyfrowej rekonstrukcji, będącej hołdem dla pracy ich twórców. Cyfrowa rekonstrukcja obrazu przywraca dziełom filmowym dawną świetność, a widzom dostarczy niezapomnianych przeżyć estetycznych. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze: „Arcydzieła Polskiego Kina”, „Przeboje Polskiego Kina”, „Awangarda/Off”


Wojciech Jerzy Has Urodzony w 1925 w Krakowie reżyser filmowy. Przerwaną wybuchem wojny naukę kontynuował w latach wojennych, z początku w krakowskiej Szkole Handlowej, a po jej ukończeniu w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego na Wydziale Grafiki. Gdy Szkoła została rozwiązana podjął pracę w kopalni. W 1943, przez krótki czas pracował w dziale graficznym wydawnictwa książkowego. Był obecny przy powstawaniu konspiracyjnych przedstawień Tadeusza Kantora. W 1945 wstąpił na ASP w Krakowie studiując do 1947 w pracowni prof. Eibischa. W tym samym czasie był słuchaczem krakowskiego Kursu Przysposobienia Filmowego, który ukończył w 1946 i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi realizując filmy dokumentalne, oświatowe i instruktażowe. Od 1955 pracował w Zespole Autorów Filmowych "Syrena", następnie w "Iluzjonie" i od 1958 w Zespole "Kamera". Debiutował „Pętlą” w 1957 roku. Zrealizował 14 filmów. Najbardziej płodne artystycznie były dla niego lata 60-te, kiedy to należał do zespołu „Kamera” Jerzego Bossaka, rozwiązanego w 1968 roku. Tam powstał „Rękopis znaleziony w Saragossie”, ewenement artystyczny i realizacyjny. Drugim kultowym filmem Hasa, jego manifestem artystycznym, było „Sanatorium pod klepsydrą”. Za swoje obrazy Has otrzymał wiele istotnych nagród, między innymi nagrodę FIPRESCI w Locarno (1959) za „Pożegnania”, nagrodę Złote wrota na MFF w San Francisco (1963), Złotą kaczkę za Najlepszy film polski (1963) i nagrodę FIPRESCI na MFF Bejrucie (1964) za „Jak być kochaną”, Złote pióro i nagrodę CIDALC ma MFF w san Sebastian (1965) za „Rękopis znaleziony w Saragossie”, Wielką nagrodę na MFF w Panamie (1969) za „Lalkę”, oraz nagrodę Jury MFF w Cannes (1973), Złoty Asteroid MFF Fantastycznych w Trieście (1974) i Złotą Kaczkę za „film 60-lecia” (2006) za Rękopis znaleziony w Saragossie”. W latach 70-tych projekty Hasa były odrzucane przez władze. On sam musiał skupić się na pracy pedagogicznej w Łódzkiej Szkole Filmowej; do reżyserii powrócił w latach 80-tych. W latach 1981-87 był kierownikiem artystycznym Zespołu "Rondo" a między 1987-89 członkiem Komitetu Kinematografii. Był pracownikiem naukowym PWSFTviT w Łodzi, gdzie wykładał na Wydziale Reżyserii od 1974 (był dziekanem tego wydziału w latach 1989-90); w latach 1990-96 pełnił funkcję rektora Łódzkiej uczelni. Był dyrektorem i opiekunem artystycznym Studia "Indeks" działającego przy PWSFTviT. Zmarł w 2000 roku w Łodzi.


w ramach serii Arcydzieła Polskiego Kina ukazały się również


pozostałe pakiety
newsletter
zapisz się do naszego newslettera
nowości
więcej

więcej

więcej