belka

Pakiety


więcej 

Tadeusz Konwicki


(Arcydzieła Polskiego Kina)

w pakiecie: (3xDVD)
Dolina Issy, 1982, 102 min
Jak daleko stąd, jak blisko 1971, 93 min
Lawa, 1989, 129 min
oraz Przechodzień, 1984, 36 min, reż. Andrzej Titkow

w sprzedaży od 29.01.2009
kup teraz
zobacz zwiastun


O kolekcji:

Kolejną kolekcją, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest zbiór trzech filmów Tadeusza Konwickiego, nakręconych w latach 1971-1989. Obrazy zebrane w tej kolekcji: Jak daleko stąd, jak blisko, Dolina Issy i Lawa, reprezentują oniryczno - poetycki wątek w twórczości reżysera, w którym balansowaniu na granicy jawy i snu towarzyszy koegzystencja realistycznego konkretu i nadrealistycznych fantazji. Podejmując temat wspomnień, niepogodzenia z przeszłością, poszukiwania kontaktu z czasem istniejącym już tylko w pamięci, oraz teraźniejszości, w której nie może się odnaleźć bohater, wyprawia Konwicki swoich protagonistów w odyseję na pograniczu świata żywych i umarłych, w poszukiwaniu utraconych: prawdy, miłości, domu.

Dolina Issy, 1982, 102 min
wyst: Anna Dymna, Tadeusz Bradecki, Krzysztof Gosztyła, Maciej Mazurkiewicz, Maria Pakulnis, Jerzy Kamas

Jak daleko stąd, jak blisko, 1971, 93 min
wyst: Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Anna Dymna, Ewa Krzyżewska,

Lawa, 1989, 129 min
wyst: Gustaw Holoubek, Artur Żmijewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Jolanta Piątek-Górecka, Andrzej Łapicki i inni

Dodatek: Przechodzień, 1984, 36 min, reż. Andrzej Titkow


O autorze:

Tadeusz Konwicki

Jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury powojennej, wybitny pisarz, scenarzysta oraz reżyser filmowy nagradzany wielokrotnie w Polsce i za granicą. Jeden z prekursorów tzw. szkoły polskiej, która powstawała, gdy był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr" (1956-1968); jako kierownik literacki "Kraju" (1970-1972), "Pryzmatu" (1972-1977) i "Perspektywy" (1989-1991), zainicjował wiele projektów filmowych.

Na przełomie 1944 i 45 roku walczył w antybolszewickiej partyzantce AK w lasach podwileńskich; po przedostaniu się w 1945 przez nowe granice Polski rozpoczął studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i przeżył bunt ideowy – został działaczem socjalistycznym, jednym z głównych autorów formacji "pryszczatych". Od 1956 roku przyjął jednak pozycję outsidera - pisał odtąd dzieła niemal zawsze balansujące na granicy „niecenzuralności”. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich cykl powieści egzystencjalnych: Sennik współczesny, Wniebowstąpienie, Nic albo nic, oraz aluzyjny para-dziennik Kalendarz i klepsydra; od połowy lat siedemdziesiątych do 1989 roku kolejne utwory Tadeusza Konwickiego publikowane były w podziemiu wydawniczym. Oprócz powieści, jest Konwicki autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów, a także, między innymi do Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Faraona Jerzego Kawalerowicza oraz Jowity Janusza Morgensterna. Cała dojrzała twórczość literacka i filmowa autora Doliny Issy, zakorzeniona bardzo silnie w jego biografii, rozpięta jest między rodzinną Wileńszczyzną i Warszawą, w której pisarz-reżyser mieszka od 1947 roku.
w ramach serii Arcydzieła Polskiego Kina ukazały się również


pozostałe pakiety
newsletter
zapisz się do naszego newslettera
nowości
więcej

więcej

więcej
partnerzy:

Polski Instytut Sztuki Filmowej

SPI

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Studio Perspektywa

Czołówka

patroni medialni:

Dziennik

Magazyn FILM

Interia

Radio PIN

Polityka

Stopklatka

KINO